چرا کالای داخلی نمی خریم؟

افزایش واردات از ۱۴ میلیارد دلار به ۱۲۰ میلیارد دلار

وی افزود: در زمان ملی شدن صنعت نفت نیاز به واردات کشور تنها ۱۰۰ میلیون دلار بوده و هنگام سقوط شاه نیز ۱۴ میلیارد دلار ولی متأسفانه در سال ۹۰ این میزان به ۱۲۰ میلیارد دلار افزایش پیداکرده است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: همه باید به این مسئله واقف باشند که یک مجموعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور را به این نقطه رسانده و ذهنیت افراد را به اینجا کشیده که کالای خارجی بهتر از کالای داخلی است و این‌گونه در مقابل یک تهاجم اقتصادی قرارگرفته‌ایم.

مصرف کالای خارجی معادل است با ۳ ملیون بیکار

رزاقی یادآور شد: افراد مختلف وقتی به مصرف کالای خارجی عادت کرده باشند بعد از گذشت چند مدت حتی اگر کیفیت آن کالا هم پایین بیاید بازهم از آن استفاده می‌کنند. اگر مصرف کالاهای خارجی به‌صورت بی‌رویه ادامه پیدا کند دیگر نمی‌توانیم دلارهای موردنیاز این مصرف را تأمین کنیم و نتیجه‌اش این خواهد بود که تنها عده خاصی بهره مند می‌شوند.
وی عنوان کرد: در حال حاضر طبق آمار رسمی سه میلیون نفر بیکار داریم و این در حالی است که بر اساس قانون هیچ فردی نباید بیکار باشد و شاغل بودن ازجمله حقوق قانونی هر فردی محسوب می‌شود.

87688_origحمایت از تولید داخلی نیازمند عرق ملی

استاد دانشگاه بیان کرد: متأسفانه مصرف بالای کالاهای خارجی قطعاً فقر و بیکاری را افزایش داده و وابستگی اقتصادی را به کشور تحمیل می‌کند. به عقیده من یکی از بهترین راهکارهای موجود عرق ملی بوده و مردم با همیاری می‌توانند از تولید داخل حمایت کنند.

سود تولید کننده ۲۰ درصد سود وارد کنند ۵۰۰ درصد

رزاقی تأکید کرد: وقتی‌که دولت به کالاهای وارداتی یارانه می‌دهد و مجلس هم از تولیدکننده هیچ دفاعی نمی‌کند قطعاً مردم هم به دنبال خرید کالای ارزان خواهند رفت. دولت بهتر است تا تنها برای مسائل و کالاهای خاصی دلار ارزان ارائه کند. سود تولیدکننده ایرانی تنها ۲۰ درصد بوده درحالی‌که واردکننده و سرمایه‌گذار سود ۱۰۰ درصدی و در برخی مواقع ۵۰۰ درصدی دارند.
وی ادامه داد: طبق برآوردهای انجام‌شده در حال حاضر هزینه زندگی دونفره در ایران دو و نیم میلیون تومان در ماه است درصورتی‌که بسیاری افراد باوجود تعداد نفرات بیشتر تنها یک‌میلیون تومان حقوق دارند.

مصرف کالای خارجی و تبدیل شدن به یک عادت

استاد دانشگاه گفت: در حال حاضر ۶ میلیون نفر مستأجر در کشور وجود دارد. بر اساس آمار موجود در زمان اول انقلاب ۹۰ درصد افراد بیمه‌شده و رسمی بودند ولی اکنون دیگر ۹۰ درصد بیمه نبوده و رسمی هم نیستند.
رزاقی اظهار کرد: باوجوداینکه بسیاری از تولیدکنندگان سود کمی را دریافت می‌کنند اما همواره به مسائل مالی کارگران خود توجه می‌کنند و اخلاق ایرانی در مدیریت معمولاً خوب بوده است.
وی افزود: برخی افراد وقتی کالای خارجی باکیفیت را مصرف می‌کنند باگذشت زمان برایشان عادت شده و حتی اگر آن کالا کیفیت خود را از دست بدهد بازهم برای این افراد مورد تائید بوده و حاضر نیستند تا کالای ایرانی باکیفیت را خریداری کنند.

تهاجم اقتصادی نیازمند آموزش همگانی

استاد دانشگاه بیان کرد: تهاجم اقتصادی نیاز به آموزش همگانی دارد. برای این تهاجم رسانه‌ها و خانواده‌های سرمایه‌دار تبلیغات وسیعی انجام می‌دهند و این مسئله باعث می‌شود که مصرف کالای خارجی بیشتر توسعه پیدا کند؛ بنابراین برای حل مشکل نیاز به یک عزم همگانی مردم‌ داریم.
رزاقی در ارتباط با سهم تولیدکنندگان برای استقبال مردم از کالای ایرانی گفت: مجموعه دولت، کارگر و مصرف‌کننده همه باهم مرتبط بوده و منافع ملی را دنبال می‌کند. مفهوم منافع ملی باید برای ما مشخص شود یعنی ضمن اینکه برخی مواقع میان تولیدکننده و کارگر برای پرداخت حقوق تضاد هست ولی همه با مصرف‌کننده و دولت یک مجموعه ملی را تشکیل می‌دهند که بدون همیاری موفق نمی‌شوند.

ما  نباید به این تهاجم اقتصادی بی‌توجه باشیم87691_orig

وی تصریح کرد: یک زاویه نگاه برای نزدیک‌تر شدن این مجموعه وجود دارد که آن‌هم بیکاری، فقر و تهاجمی است که از بیرون شکل می‌گیرد. این تهاجم به‌صورت خیلی روشن همان تهاجم اقتصادی است که به ما القا می‌شود اگر می‌خواهید بهترین کیفیت را داشته باشید کالای خارجی بخرید.
استاد دانشگاه عنوان کرد: یک مسئله نباید فراموش شود آن‌هم منافع ملی است. هم مسئولان دفاع نمی‌کنند و هم کارگر، کارفرما و مصرف‌کننده که این باید تغییر پیدا کند. ما خودمان نباید به این تهاجم اقتصادی بی‌توجه باشیم و هرکس خودش به تولید داخلی توجه ویژه‌ای داشته باشد و این اعتقاد را نداشته باشد که چون دیگران رعایت نکرده‌اند من هم رعایت نمی‌کنم، آن‌وقت شاهد نتایج خوبی خواهیم بود.

متأسفانه فکر می‌کنیم توسعه به معنای مصرف است

رزاقی ادامه داد: ماهیت قانون ایران این‌گونه است که برای درآمد مالیات نمی‌گیرد و توجه نمی‌کند که با هزینه کردن آیا درآمد برمی‌گردد یا خیر؛ ساختار مدیریتی این است که به‌راحتی حذف کرده و بازگشت درآمد اصلاً برایش مهم نیست.
وی اظهار کرد: وقتی به مدارس دولتی بودجه نمی‌دهند حداقل امکانات را ندارند. وقتی‌که وضعیت خانواده‌ای خوب است اشکالی ندارد که کمک کند و حتی می‌تواند آن را یک کار خیر حساب کند. حتی اگر پول کمی به مدرسه دولتی کمک شود خیلی از مشکلات حل می‌شود.
رزاقی با اشاره به اینکه صداوسیما باید افرادی که نقش ملی ایفا نمی‌کند را معرفی کند، گفت: وقتی میگیم منافع دولت بنابراین همه اقشار باید در تصمیم‌گیری‌های تمام بخش‌ها مشارکت داشته باشند. متأسفانه فکر می‌کنیم توسعه به معنای مصرف است درصورتی‌که دولت برای بی‌خانه بودن و بی‌کار بودن افراد وظیفه‌هایی دارn.

/ 0 نظر / 17 بازدید