صنعت خودروی ایران وارداتی است/ کیفیت با قیمت‌ها مطابقت ندارد/از مرفهینی که چند خ

 

  
از آنجایی که قیمت ارز، تورم بخشی  و افزایش تولید سه فاکتور مهم برای تعیین قیمت خودروی داخلی به شمار می‌رود. برهمین اساس شورای رقابت طی اواخر هفته گذشته تنها قیمت برخی از خودروها را با افزایش 7/3 تا 9/6 درصدی همراه کرد و برخی از خودرو‌ها را نسبت به قیمت‌های فعلی مشمول کاهش قیمت عنوان کرد.  

در این میان خودروسازان، ضمن سر باز زدن از قیمت‌های جدید شورا، اعتراض خود را به وزارت صنعت و معدن و سازمان حمایت از تولید‌کننده و مصرف‌کننده بردند.  اما به نظر می رسد در این بین با وجودی که دولت شورای رقابت را تصمیم گیرنده نهایی در رابطه با قیمت خودروی داخلی معرفی کرده است، اما همچنان قیمت های جدید را نپذیرفته و بر عدم اعمال این قیمت ها اصرار می ورزند. 

صنعت خودروسازی حتی به بلوغ هم نرسیده است 

در این باره دکتر ابراهیم رزاقی، استاد بازنشسته اقتصاد در گفتگو با «فردا» با تاکید بر اینکه  صنعت خودروسازی ایران با تمام هزینه هایی که برای آن شده است اما هنوز حتی نتوانسته به بلوغ برسد اظهار داشت: تمامی دولت ها تصور می کردند که صنعت خودروسازی در ایران یک صنعت و تولید ملی است و باید از آن حمایت کرد در حالیکه می بینیم به شدت یک صنعت وارداتی است و برای استفاده از کمک های دولتی، عنوان تولید ملی بر روی خود گذاشته اند.  

وی در ادامه افزود: صنعت خودروسازی هنوز نتوانسته است بعد از چندین سال تولید داخلی داشته باشد و در واردات قطعات به شدت وابسته است و مدام هم حرف از تولید ملی می زند. هنوز کیفیت خودروها در حدی نیست که صادرات کافی داشته باشیم و به نظر می رسد این صنعت چیزی جز ضرر نداشته است. 

افزایش قیمت ها خارج از توان مردم است 

این کارشناس اقتصادی همچنین با بیان اینکه افزایش قیمت خودرو، اقدام نامناسبی است تاکید کرد: درست است که افزایش قیمت خودرو باید وجود داشته باشد اما در صورتیکه کیفیت خودرو نیز در حد شایسته ای باشد. وقتی مصرف کننده می بیند هزینه ای که بابت خودروی داخلی می دهد با توجه به کیفیت آن شرایط مطلوبی را ندارد قطعا به سراغ خودرو وارداتی می رود. افزایش قیمت ها خارج از توان مردم است. 

وی یادآور شد: خودروسازان در شرایط فعلی و با شروع فاز دوم هدفمندی یارانه ها و همچنین افزایش قیمت حامل های انرژی طبیعی است که به دنبال افزایش قیمت باشند اما این رشد باید منطقی و مطابق با شرایط اقتصادی و معیشتی مردم نیز باشد. متاسفانه به دلیل سیاست های غلط اقتصادی که از سوی دولت های مختلف در این چند سال اعمال شده است صنعت خودروسازی نتوانسته آنطور که باید روی پای خود بایستد و مدام چشمش به دنبال بهانه ای برای افزایش قیمت خودرو می گردد. 

رزاقی گفت: مردم از خودروهایی استفاده می کنند که هر سال جان هزاران نفر را می گیرد و در مقابل شاهد گران شدن آن نیز هستند. مشخص است که خودروسازان در برابر نظر شورای رقابت اعتراض می کنند. آنها توقع دارند که با کوچکترین تغییری در افزایش قیمت ها متقابلا با افزایش قیمت خودرو مواجه شوند و از آن سود سرشاری ببرند. نفع آنها در این است. 

دولت از تصمیم شورای رقابت حمایت کند 
 
وی ادامه داد: تنها راهی که در شرایط فعلی دولت پیش رو دارد این است که از تصمیم شورای رقابت حمایت کند و اجازه ندهد که قیمت خودرو با توجه به کیفیت نازل آن بیش از این افزایش یابد. به نظر من، اگر قرار است که دولت مدام با تزریق پول این صنعت را حمایت کند و در مقابل نه کیفیت و نه قیمت مناسب را شاهد باشیم بهتر است که به خودرو وارداتی روی آوریم زیرا با شرایط تورمی مطابقت علمی تری دارد.  

رزاقی همچنین توسعه حمل و نقل عمومی و فرهنگ استفاده از آن را از راهکارهای مهم در برابر افزایش قیمت خودرو داخلی دانست و گفت: اگر دولت بودجه قابل توجهی را که به بخش خودرو وارد می کند وارد بخش حمل و نقل عمومی کند قطعا نتیجه بهتری خواهد گرفت. همچنین فرهنگ مصرف را نیز میان مردم رواج دهد. اینکه هر فردی یک خودرو داشته باشد نشانه توسعه یافتگی نیست.  

وی تاکید کرد: همچنین گرفتن مالیات از طبقه مرفه که دارای چندین خودرو هستند نیز می تواند به توسعه حمل و نقل عمومی کمک کند. در دنیا اگر بخواهند نوع مصرف گروه مرفه را اصلاح کنند سالانه از خودروهایشان مالیات سنگین 10 درصد به بالا وضع می کنند. دولت نیز این مالیات را صرف حمل و نقل کارا می کنید. این کارها در ایران صورت نمی گیرد. یعنی دولت به سادگی اجازه می دهد که فشار افزایش قیمت چه خودرو و چه حمل و نقل عمومی بر دوش گروه های کم درآمد باشد.  

این استاد اقتصاد در پایان اظهار داشت: بعد از پایان یافتن جنگ تحمیلی تمامی دولت ها تنها به فکر افزایش تولید نفت و فروش آن و واردات بودند و در ظاهر شعار حمایت از تولید ملی را سر داده اند. اگر هم در این سال‌ها صنعتی ایجاد شده است، صنعتی کاملا وابسته بوده است مانند صنعت خودروسازی که چیزی جز ضرر هم برای دولت که مدام به آن تزریق مالی دارد و هم برای مصرف کننده که با بی‌اهمیت‌ترین شاهد گران شدن خودروهای بی کیفیت است. متاسفانه هیچ وقت به فکر تولید ملی نبودیم. شعار حمایت از تولید داخلی می دهیم اما آنچه واقعیت دارد این است که این تولید داخلی نیز، وابسته به واردات است و صعنت ما با چنین تولیدی به هیچ جا نخواهد رسید. 
 
/ 0 نظر / 13 بازدید